Knitting and Crochet Forum banner
1 - 20 of 63 Posts

· Registered
Joined
·
598 Posts
It is hard to recover even the cost of the yarn for dishcloths in my area. We buy the yarn on sale and charge $2.00. If you fold the dishcloth and ties with a small piece of yarn, they seem to sell better. It's all in the presentation.
 

· Registered
Joined
·
189 Posts
showperson said:
It is hard to recover even the cost of the yarn for dishcloths in my area. We buy the yarn on sale and charge $2.00. If you fold the dishcloth and ties with a small piece of yarn, they seem to sell better. It's all in the presentation.
wow, $2 seems not worth the effort to buy the yarn, make it and sell it.
I'd probably go for at least $4.50. good luck
 

· Registered
Joined
·
1,549 Posts
I'd be surprised if someone bought them for $4.50. Maybe $3.00 I can get two from one ball of yarn. & it only takes a couple hours to make if that.
I never sell my work... It takes all the joy out of it for me.
 

· Registered
Joined
·
23,691 Posts
clickerMLL said:
You should absolutely get back the cost of the yarn. As for your time, that is up to you. Personally, I always estimate the time involved in doing the work, and multiply it by twice the going legal minimum wage.
but then are you seriously going to pay $25.00 for a wash cloth!!!

I think a hand made dish cloth should sell for around $5.00 and maybe even a dollar or two less... it depends on the style you made
 

· Registered
Joined
·
735 Posts
Twice the minimum wage per hour is what I quote. However, that is not only to put a completely reasonable price on my work, but primarily to discourage people. I really do NOT want to sell my work! However, I am a well-known designer who only uses top quality materials and who does excellent work, and I AM worth double minimum wage for both my knitting and tatting. (In my "real life" profession my time goes for $300 per hour.) Frankly, I don't want to sell anything. I knit for my family and for charity. Most of my charity donations are given to needy people, but some is sold by the charity, and sweaters sold by the charities commonly sell for $450.
 

· Registered
Joined
·
1,845 Posts
It's sad that people have to sell for less than their time at minimum wage. But if you love to knit and it passes the time then you don't mind. I charge $5000 for anything if someone wants me to make them anything. So far no one has taken me up on it. If I want to gift someone then that's what I do.
 

· Registered
Joined
·
10,999 Posts
Grandma's Favorite sells for $2/ea here. Even though I knit, I've bought a few at the 'yard sale' at my Mom's assisted living center. I need to see them unfolded as many people make them bigger then I like them.
 

· Registered
Joined
·
5,621 Posts
I do knit for a living and there are 2 known methods to calculate what to charge. The one standard is to charge 3 times the cost of materials (@ $1.50 x 3 = $.4.50 divided by 2 per skein you should charge 2.25) However you need to take into account that you may not always get your yarn on sale. So I always change based on the full price of the yarn. In this case, using sugar & cream yarn @ 2.50, I would charge $3.75.
The second method, used to pay sample knitters, is to charge between .10 (easy) -.15(lace or cables) cents per yard. If you take the yardage on the ball band divided by 2 then multiply by .10, if you are using sugar & cream this would be 60yrds x .10 = $6.00. Still not minimum wage!
 

· Registered
Joined
·
2,071 Posts
Cathy B said:
I do knit for a living and there are 2 known methods to calculate what to charge. The one standard is to charge 3 times the cost of materials (@ $1.50 x 3 = $.4.50 divided by 2 per skein you should charge 2.25) However you need to take into account that you may not always get your yarn on sale. So I always change based on the full price of the yarn. In this case, using sugar & cream yarn @ 2.50, I would charge $3.75.
The second method, used to pay sample knitters, is to charge between .10 (easy) -.15(lace or cables) cents per yard. If you take the yardage on the ball band divided by 2 then multiply by .10, if you are using sugar & cream this would be 60yrds x .10 = $6.00. Still not minimum wage!
Where do you buy sugar and cream that high. It is like $1.47 at Walmart and my store has at least 30 different colors at all times usually
 
1 - 20 of 63 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top Bottom